Кафедра Близького Сходу

Інститут філології КНУ імені Тараса Шевченка

Єгипетський центр арабської мови та літератури

Історія створення Єгипетського центру арабської мови та культури

Єгипетський центр арабської мови та культури Київського національного університету імені Тараса Шевченка (далі Центр) створено відповідно до Угоди про створення „Єгипетського центру арабської мови та культури ” в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, укладеної між Посольством Арабської Республіки Єгипет в Україні та КНУ імені Тараса Шевченка та на виконання наказу в.о. ректора університету №345-32 «Про створення Єгипетського центру арабської мови та культури Інституту філології» від 02.06.2008 р.

Основною метою діяльності Центру є популяризація арабської мови, літератури та культури в Україні, сприяння досконалому вивченню арабської мови та літератури, збагачення знань фахівців-арабістів про історію, культуру, мистецтво арабських країн, актуальних проблем їх сучасного стану і розвитку, підготовка до друку необхідної навчально-методичної літератури, забезпечення навчальною, художньою, інформаційною літературою і періодикою студентів, аспірантів та викладачів університету, вдосконалення системи підготовки філологів-арабістів, покращення умов для науково-методичної роботи викладачів та аспірантів арабської секції, створення умов для самостійного вивчення арабської мови та літератури, різних галузей арабістики студентами університету та інших вищих навчальних закладів України, а також зміцнення дружніх зв’язків між українським та арабським народами.

Центр є структурним підрозділом Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка без права юридичної особи.

Основні завдання Центру

 • підвищення рівня знань з арабської мови у студентів, допомога у самостійному вивченні та вдосконаленні арабської мови;
 • організація заходів, пов’язаних з навчально-методичною роботою викладачів-арабістів, які є членами Центру;
 • підтримка та проведення наукових досліджень з арабської мови, літератури, історії та культури арабських країн в Україні;
 • організація лекцій, зустрічей, симпозіумів, конференцій, літніх шкіл та інших заходів, що передбачають збереження і поширення знань про арабську культуру серед широкої громадськості, здійснення виховної роботи, спрямованої на утвердження загальнолюдських цінностей, гуманістичного світогляду та патріотичних переконань;
 • надання можливості користування літературним, аудіо- та відео фондами Центру всім викладачам і студентам Інституту філології та підрозділів університету;
 • здійснення міжнародного співробітництва за узгодженням з Управлінням міжнародних зв’язків КНУ.

Діяльність Центру

Освітня, науково-дослідна, культурно-просвітницька, господарська та інша діяльність Центру здійснюється відповідно до Законів України « Про освіту», Статуту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Положення про Інститут філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Типового положення про мовно-культурні центри КНУ імені Тараса Шевченка та Положення про Єгипетський центр арабської мови та культури.

Центр має власну бібліотеку, фонд якої представлений підручниками, посібниками з вивчення арабської мови та літератури, творами художньої літератури арабською мовою, літературою з історії, географії, філософії, мистецтва арабських країн. Фонд бібліотеки постійно поповнюється за сприяння посольств арабських країн, акредитованих в Україні.

Діяльність Єгипетського центру арабської мови та культури у 2012 році

18.12.12. з нагоди Міжнародного дня арабської мови в Єгипетському центрі арабської мови та культури ІФ відбувся святковий захід для студентів та викладачів Інституту філології, в рамках якого Тарік Сархан, завідувач відділу Ісламського культурного центру в м. Києві прочитав аудиторії лекцію з історії арабської мови. Лекція супроводжувала мультимедійна презентація. По закінченні лекції присутні мали можливість поласувати східними солодощами та гарячим східним чаєм, якими люб’язно пригостив Тарік Сархан.
Докладніше...

13.12.12. зустріч студентів та викладачів Інституту філології з Катріною Хаддад, кандидатом філологічних наук (з української літератури), лауреаткою літературної премії видавництва «Смолоскип» 2006-го і 2007 років, а також богемного віснику «Культреванш».
Докладніше...

25.10.12. Відбулась зустріч студентів та викладачів арабської секції з Надзвичайним та Повноважним послом Лівану в Україні паном Юсефом Садака, який прочитав лекцію про розвиток арабської мови та літератури на прикладі творчості ліванських письменників.
Докладніше...

23.07.2012. Посольством Арабської Республіки Єгипет в Україні було передано Єгипетському центру 8 книжок з творами сучасної єгипетської літератури для поповнення фонду бібліотеки Центру.

13.01.2012. Зустріч студентів арабської секції з засновником щоденної арабомовної газети “Навколо України” Аурагом Рамаданом.

12.03.2012. Візит студентів-арабістів в Посольство Арабської Республіки Єгипет на запрошення Надзвичайного та Повноважного Посла Арабської Республіки Єгипет Ясера Атефа для спільний перегляд та обговорення єгипетського фільму «Мумія» /1969 рік/ (мовою оригіналу) відомого єгипетського режисера, сценариста, художника-декоратора, педагога Шаді Абдель Саляма.
Докладніше...

Діяльність Єгипетського центру арабської мови та культури у 2011 році

19.12.2011. Літературна зустріч студентів та викладачів арабського відділення ІФ, присвячена 100-річчу з дня народження Нагіба Махфуза, видатного єгипетського письменника, лауреата Нобелівської премії. Почесний гість зустрічі - Надзвичайний та Повноважний Посол Арабської Республіки Єгипет Ясер Атеф.
Докладніше...

23.11.2011. Лекція Надзвичайного та Повноважного Посла Арабської Республіки Єгипет в Україні пана Ясера Атефа на тему «Тенденції розвитку сучасної арабської літератури».
Докладніше...

29.10.2011. Директор Центра Хоміцька О.Г. прийняла участь у церемонії відкриття монумента видатному ліванському письменнику Михаїлу Нуайме в Полтаві на запрошення Посольства Ліванської Республіки в Україні. Налагоджено контакти з племінником знаменитого письменника та дослідником його творчості, професором Американського університету в Бейруті, доктором Надімом Нуайме, який також брав участь в урочистостях.

21.03.2011. Зустріч студентів та викладачів кафедри Близького Сходу з Надзвичайним і Повноважним Послом Арабської Республіки Єгипет в Україні паном Ясером Атефом.

Квітень 2011. Зустріч директора Центру Хоміцької О.Г. та заступника директора Інституту філології з міжнародного співробітництва Іваницької М.Л. з пані Іман ат-Таі, радником з питань культури Відділу з питань культури Посольства Республіки Ірак в Україні з метою обговорення перспектив співробітництва з іракськими університетами, зокрема, можливості укладання угоди про співробітництво з одним з іракських вищих навчальних закладів. Окремо слід відмітити, що студенти-арабісти у 2011 р. проходили перекладацьку практику у Відділі з питань культури Посольства Республіки Ірак.

19.05.2011. Зустріч Надзвичайного і Повноважного Посла Єгипту в Україні пана Ясера Атефа та єгипетського науковця доктора Гіби Баракят зі студентами та викладачами кафедри Близького Сходу Інституту філології. Пані Баракят є директором проекту Центру документування культурної та природної спадщини Єгипту. В рамках зустрічі науковець-мистецтвознавець провела лекцію на тему "Досвід Єгипту у використанні інформаційних технологій для документування культурної спадщини". Лекція супроводжувалася мультимедійною презентацією.

Діяльність Єгипетського центру арабської мови та культури у 2010 році

Єгипетський центр арабської мови та культури організував та провів:

 • 29 квітня 2010. Зустріч з паном Анджеєм Заборським – професором Ягеллонського університету в Кракові, Республіка Польща. Пан Заборські є головним редактором журналу «Folia Orientalia» (видавництва Польської Академії Наук), редактором «Енциклопедії арабської мови та лінгвістики», чотири томи якої були надруковані англійською мовою в Нідерландах. В результаті співпраці з АН Польщі (Краківське відділення) кафедрою отримано унікальне чотиритомне англомовне видання "Encyclopedia of Arabic Language and Linguistics, General Editor Kees, Versteegh, Brill" - Leiden-Boston, 2006-2009, яке передано в Єгипетський центр арабської мови та культури з метою забезпечення наукової роботи викладачів, аспірантів та магістрів кафедри.

Крім того, відбулися зустрічі студентів та викладачів кафедри:

 • 4.03.2010. Зустріч з радником з питань культурного співробітництва Народного Бюро Великої Народної Соціалістичної Лівійської Арабської Джамагірії п. Саїдом Граірою, присвячена можливості участі у магістерських програмах у Лівії.
 • 11.03.2010. Лекція «Архітектура Каїру XIX - XX століть: історичний та мистецтвознавчий аспекти» доктора Гіби Баракят, фахівця з історії мистецтва та архітектури ісламу, директора проектів Центру документування культурної та природної спадщини Єгипту. Почесний гість заходу – Надзвичайний та Повноважний Посол Арабської Республіки Єгипет. Лекція супроводжувалась презентаційними друкованими та візуальними матеріалами та відбувалась англійською та арабською мовами.
  Докладніше...
 • 23 квітня 2010. Літературна зустріч, присвячена творчості видатного палестинського поета Махмуда Дарвіша, день смерті якого став національним святом Палестини. Передбачено лекцію Посла Держави Палестина доктора Халіда Аріката, читання й обговорення віршів поета. Лекція супроводжуватиметься мультимедійною презентацією про М. Дарвіша, підготовленою студенткою 4 курсу арабської секції Рибальченко Тетяною, а також тематичною фотовиставкою.
 • 28 травня 2010. Єгипетський центр арабської мови та культури відвідав Надзвичайний та Повноважний Посол Султанату Оман в Україні (за сумісництвом) Мухаммад бен Авад бен Абд ар-Рахман Аль-Хассан, а також віце-консул Почесного консульства Султанату Оман в Україні пан В’ячеслав Пальчук.
  Докладніше...
 • 27 жовтня 2010 року Єгипетський центр арабської мови та культури відвідав Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Марокко в Україні Саубрі Абдельжаліль.
  Докладніше...
 • В Єгипетському центрі арабської мови та культури відбулась зустріч-семінар студентів, викладачів Інституту філології із засновником організації «Аурес» та арабомовної газети «Навколо України» паном Аурагом Рамаданом.
 • 25.11.2010. 25 листопада 2010 року Єгипетський центр арабської мови та культури відвідали видатні арабісти РФ – Бєлова Г.Г. (д. філол. н., Інститут сходознавства РАН) та Мішкуров Е.М. (д. філол. н., професор Військового університету).
  Докладніше...
 • 19 жовтня 2010 року на прохання Тимчасового повіреного у справах Сирійської Арабської Республіки в Україні Гайсама Машфеджа відбулася його зустріч з проректором з науково-педагогічної роботи (міжнародні зв'язки) Петром Бехом.
  Докладніше...

  Діяльність Єгипетського центру арабської мови та культури у 2009 році

 • 5 березня 2009 року ректор Київського університету академік Леонід Губерський зустрівся з паном Ясір Атефом - Надзвичайним та Повноважним послом Арабської Республіки Єгипет в Україні. Сторони обговорили питання співробітництва в галузі вивчення студентами університету арабської мови, функціонування Єгипетського центру арабської мови та культури, подальшого розвитку культурних, освітніх і наукових зв’язків.
  Докладніше...

Контакти

 • Директор центру – Хоміцька Олена Георгіївна
 • Контактна особа – Лахманюк Олена Анатоліївна
 • Центр розміщено в аудиторії 36 Інституту філології (Жовтий корпус КНУ)
 • Телефон: (044) 239-34-87
 • E-mail: egypt_center@ukr.net
 • Поштова адреса: м. Київ 01030, бул. Шевченка 14, к. 72

© Олена Сірук, 2001 - 2014