Кафедра тюркології

Інститут філології КНУ імені Тараса Шевченка

Турецький центр

Турецький центр інформації та досліджень як структурний підрозділ Київського національного університету імені Тараса Шевченка був відкритий 19 червня 2003 р. за сприяння Посольства Турецької Республіки в Україні та Турецького управління співробітництва та розвитку при Кабінеті Міністрів Республіки Туреччина (ТІКА) під час візиту Президента Туреччини п. А.Сезера. до України. У церемонії відкриття Центру взяла участь дружина президента п.Семра Сезер.

Основною метою діяльності Центру є популяризація турецької культури в Україні, сприяння вивченню турецької мови, збагачення знань соціального, культурного на наукового життя сучасної Туреччини відповідно до професійних інтересів членів Центру.

Провідними завданнями Центру є:

  • організація і реалізація спільних турецько-українських освітніх програм, розробка методик і матеріалів з вивчення турецької мови, викладання країнознавства, культури та історії Туреччини в Україні;
  • підтримка і проведення в Україні наукових досліджень з турецької мови, літератури, історії та культури турецького народу;
  • організація лекцій, тематичних зустрічей, наукових симпозіумів, конференцій, які передбачають популяризацію дослідження турецької культури серед представників широкої громадськості та наукових кіл України;
  • участь у здійсненні міжнародного співробітництва відповідно до угод між Київським національним університетом імені Тараса Шевченка та відповідними науково-дослідними установами Туреччини.

Наукова діяльність Центру спрямована на:

  • розробку наукової теми „Українсько-турецькі відносини: історія та культура”, „Актуальні проблеми сучасної тюркології”, дослідження архівних матеріалів, які стосуються проблем турецько-українських історичних контактів.

У рамках роботи Центру регулярно проводяться різноманітні заходи: науково-практичні конференції та семінари, лекції і майстер-класи провідних українських і турецьких фахівців у галузі викладання турецької мови, презентації перекладів творів турецької літератури, підручників.

Навчально-методична робота Центру передбачає:

  • підготовку, рецензування підручників, наукових статей з актуальних питань української тюркології;
  • розробку турецько-українських лексикографічних посібників;
  • підвищення рівня знань турецької мови, допомогу студентам у самостійному вивченні та вдосконалення турецької мови.

На базі Центру діють курси турецької мови, проводяться методичні семінари з османістики.

Інформаційна робота Центру передбачає збір матеріалів та поширення інформації про сучасне життя Туреччини серед українських науковців, викладачів, студентів та усіх, хто цікавиться різнобічними аспектами життя сусідньої країни.

Бібліотека Центру є одним з найбільших зібрань тюркологічної літератури в Україні. Бібліотечний фонд Центру складається з 2500 одиниць. Переважна кількість книг та часописів – наукова і методична література турецькою мовою.

Крім того, у розпорядженні членів Центру є книги кримськотатарською, азербайджанською, узбецькою мовами. На сьогодні членами Центру є 185 представники різних навчальних і наукових установ України, студенти, викладачі, бізнесмени і політики.

© Олена Сірук, 2001 - 2014