Кафедра теорії літератури, компаративістики і літературної творчості

Інститут філології КНУ імені Тараса Шевченка

Літературна студія

Літературна студія імені Максима Рильського

В Інституті філології КНУ діє літературна студія імені Максима Рильського. Вона щомісяця, крім сесійних січня та червня, збирає любителів поезії – не тільки філологів, але й представників інших факультетів. Ядро студії утворюють молоді письменники, що навчаються на спеціальності «Літературна творчість». Форми роботи: індивідуальне обговорення творів того чи іншого автора, колективні творчі звіти (за традицією, вересневе засідання становить собою знайомство з «новобранцями» -літераторами, а в жовтні першокурсникам представляють свої поетичні здобутки старшокурсники), поетичні турніри, мистецькі дебати.

Студія має поважні традиції. Її витоки можна вбачати ще в поетичних студентських ініціативах 30-х років (зокрема, студію вів поет А.Кацнельсон). У 60-х її активність вибухнула з новою творчою силою, вона носила ім’я поета Василя Чумака (скорочено і значуще студію називали «СіЧ»). Серед вихованців 70-х років варто назвати хоча б потужну творчу постать лауреата Шевченківської премії Василя Герасим’юка. Незважаючи на всі суспільні катаклізми, нові таланти не перестають з’являтися із надр студії.

З 1996 року керівництво студією здійснюють викладачі кафедри теорії літератури, компаративістики і літературної творчості професор Наталія Костенко та доцент, письменник Олександр Яровий. Серед вихованців студії є вже члени Національної Спілки письменників, зрілі, сформовані учасники нинішнього літературного процесу в Україні. З них можна назвати Олександра Стусенка, Олесю Мамчич, В’ячеслава Левицького, Вікторію Афанасьєву. У сучасному середовищі (особливо молодому, особливо творчому) довіра до правил, авторитетів, нормативів не є абсолютною; але з боку керівників і немає тенденції до «повчання», заданого форматування творів молодих авторів, літератори всебічно виявляють свободу пошуку. Студенти самі виказують ініціативу, вчаться обговорювати твори інших, помічати власні позитиви й хиби. Засідання студії проходять у творчій, дружній, доброзичливій атмосфері.

Літературна студія ім. М.Рильського часто запрошує для виступів письменників, митців. Зі студентами зустрічалися лауреати Шевченківської премії – поети Дмитро Іванов, Петро Перебийніс, Василь Герасим’юк; публіцист, колишній політв’язень Василь Овсієнко, письменники Богдан Жолдак, Петро Засенко, Павло Вольвач, Василь Довжик, Микола Сом, Віктор Баранов, багато інших літераторів та журналістів. Вони діляться секретами майстерності, допомагають порадами, передають багатий життєвий досвід.

Студійці беруть активну участь у мистецьких акціях. Традиційною є участь літстудії в заходах, присвячених пам’яті Максима Рильського – «Голосіївська осінь» (щовересня) та на березневе святкування річниці народження поета. Заходи проводяться у Будинку-музеї Максима Рильського. Виступають літератори на студентських інститутських урочистостях, наприклад, з нагоди визначних ювілеїв. Щороку в травні проводиться поетичний конкурс «Жива троянда». Переможці нагороджуються грошовими та книжковими призами. По можливості організовується публікація творів студійців. З 2005 року виходить щорічний альманах студентської творчості «Сполучник» (на сьогодні вийшло шість випусків). Він поширюється в провідні бібліотеки України, випуски №№ 3-6 – представлені в Інтернеті.

Образно кажучи вслід за класиком, чиє ім’я носить студія, студійці поєднують «красиве і корисне», творчість і навчання. «Троянди й виноград» супроводжують їх по дорозі у велике життя. Молоді активно шукають себе, власну творчу, наукову, життєву мету, в чому їм, серед іншого, допомагає й наша студія.

Олександр ЯРОВИЙ,
кандидат філологічних наук,
доцент кафедри теорії літератури, компаративістики
і літературної творчості.

Із доробку студійців (pdf-файл, 118 Kb).

Олександр Яровий. НЕБЕСНА ТВЕРДЬ. Вірші різних років. Чернігів, 2012 (pdf-файл, 516 Kb).

Твори талановитого українського поета відкривають картину людської душі, міцно злитої з рідним народом у спільних радощах і болях, поривах та сподіваннях… Твердо тримаючись отецької землі, герой збірки Олександра Ярового пропонує завжди пам’ятати про духовні небеса. Небо в серці – і засіб, і мета земного існування людини.

Збірка «Небесна твердь» назрівала 12 літ. Після перерви «безкнижжя» вірші поета знову промовляють до читача зі сторінок цього видання… За що автор сердечно вклоняється лауреатові Шевченківської премії, поетові й людині Дмитру Іванову і всім, хто доклав зусиль до цієї справи.

© Олена Сірук, 2001 - 2014